Hoe zwaar wegen de gemeentelijke woonlasten in verhouding tot het inkomen dat huishoudens met een eigen woning in die gemeente hebben?
We delen de gemeentelijke woonlasten voor de gemiddelde woning (OZB op de gemiddelde koopwoning, plus afvalstoffenheffing en rioolheffing, meerpersoonshuishouden; COELO 2026) door het mediane besteedbare inkomen van huishoudens met een eigen woning in dezelfde gemeente (CBS 2025). De uitkomst is de lastendruk: de woonlasten als percentage van dat inkomen.
Landelijk komt dat uit op 1,61%: het ongewogen gemiddelde van de woonlasten over alle gemeenten (€ 1.109,38) gedeeld door het landelijke mediane inkomen van huishoudens met een eigen woning (€ 68.700). Dit is een rekenkundig afgeleid getal, geen cijfer van het CBS of COELO.
Tussen gemeenten loopt de lastendruk uiteen van 0,94% (Rijssen-Holten) tot 2,50% (Bloemendaal). Wil je je eigen aanslag weten, gebruik dan de OZB-calculator; die toont ook deze vergelijking voor jouw gemeente.
Woonlasten als % van het mediane inkomen, hoogste tien.
| Gemeente | Mediaan inkomen | Woonlasten | % inkomen |
|---|---|---|---|
| Bloemendaal | € 91.100 | € 2.279,32 | 2,50% |
| Vaals | € 55.200 | € 1.277,90 | 2,32% |
| Laren | € 81.600 | € 1.872,18 | 2,29% |
| Wassenaar | € 84.000 | € 1.915,18 | 2,28% |
| Westerwolde | € 56.900 | € 1.270,59 | 2,23% |
| Renkum | € 68.300 | € 1.512,00 | 2,21% |
| Wijdemeren | € 76.500 | € 1.655,80 | 2,16% |
| Meerssen | € 67.600 | € 1.432,67 | 2,12% |
| Simpelveld | € 60.800 | € 1.279,76 | 2,10% |
| Bodegraven-Reeuwijk | € 75.100 | € 1.554,05 | 2,07% |
Woonlasten als % van het mediane inkomen, laagste tien.
| Gemeente | Mediaan inkomen | Woonlasten | % inkomen |
|---|---|---|---|
| Rijssen-Holten | € 71.300 | € 669,44 | 0,94% |
| Nijkerk | € 73.800 | € 849,32 | 1,15% |
| Ameland | € 59.400 | € 680,80 | 1,15% |
| Putten | € 71.500 | € 837,18 | 1,17% |
| Etten-Leur | € 69.100 | € 819,79 | 1,19% |
| 's-Hertogenbosch | € 73.100 | € 883,40 | 1,21% |
| Tynaarlo | € 70.500 | € 869,13 | 1,23% |
| Aalten | € 62.600 | € 773,94 | 1,24% |
| Tilburg | € 67.400 | € 842,43 | 1,25% |
| Breda | € 72.000 | € 899,36 | 1,25% |
Gemeenten waar de woonlasten boven de mediaan over alle gemeenten liggen (€ 1.074,66) en het mediane inkomen van eigenaar-huishoudens eronder (€ 69.000). Dat geldt voor 62 gemeenten; hieronder de 15 met de hoogste lastendruk.
| Gemeente | Mediaan inkomen | Woonlasten | % inkomen |
|---|---|---|---|
| Vaals | € 55.200 | € 1.277,90 | 2,32% |
| Westerwolde | € 56.900 | € 1.270,59 | 2,23% |
| Renkum | € 68.300 | € 1.512,00 | 2,21% |
| Meerssen | € 67.600 | € 1.432,67 | 2,12% |
| Simpelveld | € 60.800 | € 1.279,76 | 2,10% |
| Doesburg | € 64.000 | € 1.313,92 | 2,05% |
| Opmeer | € 67.800 | € 1.375,03 | 2,03% |
| Veendam | € 58.700 | € 1.193,17 | 2,03% |
| Voerendaal | € 66.200 | € 1.346,00 | 2,03% |
| Gulpen-Wittem | € 63.600 | € 1.279,38 | 2,01% |
| Groningen | € 63.700 | € 1.267,92 | 1,99% |
| Midden-Groningen | € 59.800 | € 1.188,65 | 1,99% |
| Terneuzen | € 58.400 | € 1.150,06 | 1,97% |
| Heerlen | € 55.800 | € 1.095,57 | 1,96% |
| Valkenburg aan de Geul | € 64.000 | € 1.248,43 | 1,95% |
| Gemeente | Mediaan inkomen eigenaren | Gemiddeld inkomen eigenaren | Woonlasten (mp) | Woonlasten % van mediaan | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| 's-Gravenhage | € 67.700 | € 82.000 | € 978,90 | 1,45% | 257 |
| 's-Hertogenbosch | € 73.100 | € 82.600 | € 883,40 | 1,21% | 334 |
| Aa en Hunze | € 66.500 | € 72.700 | € 863,60 | 1,30% | 325 |
| Aalsmeer | € 79.400 | € 93.000 | € 1.139,93 | 1,44% | 260 |
| Aalten | € 62.600 | € 69.800 | € 773,94 | 1,24% | 332 |
| Achtkarspelen | € 62.800 | € 67.300 | € 1.122,31 | 1,79% | 62 |
| Alblasserdam | € 70.700 | € 80.400 | € 1.162,44 | 1,64% | 129 |
| Albrandswaard | € 83.400 | € 91.800 | € 1.307,84 | 1,57% | 175 |
| Alkmaar | € 65.800 | € 73.300 | € 932,21 | 1,42% | 272 |
| Almelo | € 63.900 | € 73.000 | € 1.080,08 | 1,69% | 95 |
| Almere | € 71.600 | € 77.200 | € 1.230,90 | 1,72% | 81 |
| Alphen a/d Rijn | € 71.500 | € 80.000 | € 1.224,59 | 1,71% | 85 |
| Alphen-Chaam | € 70.700 | € 84.900 | € 1.290,32 | 1,83% | 54 |
| Altena | € 72.200 | € 80.900 | € 1.038,33 | 1,44% | 261 |
| Ameland | € 59.400 | – | € 680,80 | 1,15% | 337 |
| Amersfoort | € 76.700 | € 84.100 | € 1.182,63 | 1,54% | 195 |
| Amstelveen | € 81.300 | € 104.200 | € 1.043,18 | 1,28% | 328 |
| Amsterdam | € 74.100 | € 94.500 | € 1.062,76 | 1,43% | 266 |
| Apeldoorn | € 68.600 | € 76.400 | € 1.038,73 | 1,51% | 209 |
| Arnhem | € 67.900 | € 75.400 | € 1.205,12 | 1,77% | 70 |
| Assen | € 63.600 | € 69.300 | € 994,92 | 1,56% | 186 |
| Asten | € 67.500 | € 77.600 | € 1.232,34 | 1,83% | 55 |
| Baarle-Nassau | € 64.500 | – | € 1.027,23 | 1,59% | 166 |
| Baarn | € 71.000 | € 90.600 | € 1.380,21 | 1,94% | 30 |
| Barendrecht | € 80.100 | € 89.000 | € 1.279,31 | 1,60% | 158 |
| Barneveld | € 73.000 | € 83.400 | € 1.038,39 | 1,42% | 273 |
| Beek | € 63.600 | € 70.900 | € 1.062,60 | 1,67% | 112 |
| Beekdaelen | € 63.800 | € 71.700 | € 1.227,44 | 1,92% | 36 |
| Beesel | € 63.800 | € 70.000 | € 1.003,25 | 1,57% | 176 |
| Berg en Dal | € 68.400 | € 78.200 | € 1.033,14 | 1,51% | 210 |
| Bergeijk | € 69.000 | € 78.200 | € 934,67 | 1,35% | 311 |
| Bergen L | € 63.500 | € 70.000 | € 976,57 | 1,54% | 196 |
| Bergen NH | € 67.000 | € 95.000 | € 1.254,89 | 1,87% | 45 |
| Bergen op Zoom | € 66.900 | € 74.000 | € 1.095,48 | 1,64% | 130 |
| Berkelland | € 65.400 | € 71.400 | € 1.095,80 | 1,68% | 102 |
| Bernheze | € 72.300 | € 82.200 | € 1.014,81 | 1,40% | 284 |
| Best | € 72.700 | € 81.200 | € 1.074,66 | 1,48% | 233 |
| Beuningen | € 71.400 | € 78.400 | € 1.129,34 | 1,58% | 168 |
| Beverwijk | € 67.400 | € 73.500 | € 951,68 | 1,41% | 278 |
| Bladel | € 67.600 | € 75.700 | € 969,46 | 1,43% | 267 |
| Blaricum | € 85.900 | € 160.800 | € 1.715,02 | 2,00% | 19 |
| Bloemendaal | € 91.100 | € 143.700 | € 2.279,32 | 2,50% | 1 |
| Bodegraven-Reeuwijk | € 75.100 | € 86.800 | € 1.554,05 | 2,07% | 10 |
| Boekel | € 70.900 | € 79.300 | € 1.050,25 | 1,48% | 234 |
| Borger-Odoorn | € 62.100 | € 68.700 | € 1.086,72 | 1,75% | 74 |
| Borne | € 70.700 | € 78.100 | € 1.128,71 | 1,60% | 159 |
| Borsele | € 65.600 | € 75.900 | € 965,28 | 1,47% | 244 |
| Boxtel | € 69.700 | € 78.300 | € 1.038,13 | 1,49% | 224 |
| Breda | € 72.000 | € 84.700 | € 899,36 | 1,25% | 330 |
| Bronckhorst | € 67.300 | € 75.900 | € 1.092,24 | 1,62% | 144 |
| Brummen | € 69.200 | € 77.400 | € 1.290,99 | 1,87% | 46 |
| Brunssum | € 54.900 | € 61.700 | € 1.065,89 | 1,94% | 31 |
| Bunnik | € 79.700 | € 87.100 | € 1.555,95 | 1,95% | 27 |
| Bunschoten | € 73.300 | € 82.600 | € 998,31 | 1,36% | 306 |
| Buren | € 72.800 | € 81.700 | € 1.345,28 | 1,85% | 50 |
| Capelle aan den IJssel | € 67.200 | € 75.400 | € 885,29 | 1,32% | 320 |
| Castricum | € 71.600 | € 82.800 | € 1.028,16 | 1,44% | 262 |
| Coevorden | € 62.600 | € 69.300 | € 1.098,73 | 1,76% | 71 |
| Cranendonck | € 65.400 | € 74.100 | € 1.035,72 | 1,58% | 169 |
| Culemborg | € 70.900 | € 76.900 | € 1.222,27 | 1,72% | 82 |
| Dalfsen | € 69.700 | € 77.000 | € 983,90 | 1,41% | 279 |
| Dantumadiel | € 63.600 | € 68.400 | € 1.046,34 | 1,65% | 124 |
| De Bilt | € 79.900 | € 99.600 | € 1.342,09 | 1,68% | 103 |
| De Fryske Marren | € 64.200 | € 71.700 | € 927,19 | 1,44% | 263 |
| De Ronde Venen | € 76.900 | € 94.900 | € 1.134,33 | 1,48% | 235 |
| De Wolden | € 67.700 | € 76.000 | € 929,75 | 1,37% | 303 |
| Delft | € 69.800 | € 80.500 | € 1.222,20 | 1,75% | 75 |
| Den Helder | € 60.500 | € 67.100 | € 1.058,11 | 1,75% | 76 |
| Deurne | € 68.700 | € 75.600 | € 1.077,47 | 1,57% | 177 |
| Deventer | € 68.100 | € 74.500 | € 1.049,07 | 1,54% | 197 |
| Diemen | € 76.600 | € 84.400 | € 1.142,42 | 1,49% | 225 |
| Dijk en Waard | € 68.800 | € 75.900 | € 931,01 | 1,35% | 312 |
| Dinkelland | € 71.000 | € 79.500 | € 994,42 | 1,40% | 285 |
| Doesburg | € 64.000 | € 69.300 | € 1.313,92 | 2,05% | 11 |
| Doetinchem | € 67.000 | € 77.300 | € 932,50 | 1,39% | 295 |
| Dongen | € 68.600 | € 76.000 | € 1.055,97 | 1,54% | 198 |
| Dordrecht | € 66.200 | € 74.700 | € 984,89 | 1,49% | 226 |
| Drechterland | € 68.400 | € 77.700 | € 1.053,86 | 1,54% | 199 |
| Drimmelen | € 69.800 | € 76.800 | € 1.060,66 | 1,52% | 204 |
| Dronten | € 67.900 | € 74.000 | € 1.114,64 | 1,64% | 131 |
| Druten | € 70.600 | € 77.300 | € 1.093,56 | 1,55% | 190 |
| Duiven | € 70.100 | € 76.700 | € 944,48 | 1,35% | 313 |
| Echt-Susteren | € 61.300 | € 69.100 | € 988,02 | 1,61% | 151 |
| Edam-Volendam | € 71.500 | € 83.400 | € 1.146,44 | 1,60% | 160 |
| Ede | € 70.400 | € 79.700 | € 985,34 | 1,40% | 286 |
| Eemnes | € 72.500 | € 85.000 | € 1.385,95 | 1,91% | 39 |
| Eemsdelta | € 57.200 | € 63.500 | € 1.005,85 | 1,76% | 72 |
| Eersel | € 71.800 | € 80.500 | € 953,03 | 1,33% | 317 |
| Eijsden-Margraten | € 69.100 | € 78.000 | € 1.238,24 | 1,79% | 63 |
| Eindhoven | € 69.600 | € 81.000 | € 1.016,41 | 1,46% | 252 |
| Elburg | € 69.100 | € 77.700 | € 977,76 | 1,41% | 280 |
| Emmen | € 60.100 | € 67.000 | € 987,46 | 1,64% | 132 |
| Enkhuizen | € 62.500 | € 71.900 | € 1.161,21 | 1,86% | 48 |
| Enschede | € 63.600 | € 71.600 | € 1.086,83 | 1,71% | 86 |
| Epe | € 68.200 | € 78.200 | € 1.032,66 | 1,51% | 211 |
| Ermelo | € 70.200 | € 81.500 | € 1.147,58 | 1,63% | 140 |
| Etten-Leur | € 69.100 | € 75.900 | € 819,79 | 1,19% | 335 |
| Geertruidenberg | € 69.100 | € 77.200 | € 968,15 | 1,40% | 287 |
| Geldrop-Mierlo | € 68.800 | € 78.000 | € 964,07 | 1,40% | 288 |
| Gemert-Bakel | € 68.600 | € 75.900 | € 1.154,80 | 1,68% | 104 |
| Gennep | € 67.000 | € 72.600 | € 943,32 | 1,41% | 281 |
| Gilze en Rijen | € 70.000 | € 76.000 | € 887,05 | 1,27% | 329 |
| Goeree-Overflakkee | € 69.600 | € 79.000 | € 1.016,84 | 1,46% | 253 |
| Goes | € 65.500 | € 79.800 | € 1.078,03 | 1,65% | 125 |
| Goirle | € 71.700 | € 78.700 | € 1.034,00 | 1,44% | 264 |
| Gooise Meren | € 81.300 | € 105.200 | € 1.302,65 | 1,60% | 161 |
| Gorinchem | € 72.800 | € 80.500 | € 1.117,56 | 1,54% | 200 |
| Gouda | € 69.000 | € 75.700 | € 1.382,53 | 2,00% | 20 |
| Groningen | € 63.700 | € 72.000 | € 1.267,92 | 1,99% | 21 |
| Gulpen-Wittem | € 63.600 | € 71.300 | € 1.279,38 | 2,01% | 18 |
| Haaksbergen | € 67.100 | € 74.800 | € 1.137,37 | 1,70% | 90 |
| Haarlem | € 72.300 | € 86.700 | € 1.161,70 | 1,61% | 152 |
| Haarlemmermeer | € 77.300 | € 86.300 | € 1.121,06 | 1,45% | 258 |
| Halderberge | € 68.100 | € 75.300 | € 1.022,18 | 1,50% | 218 |
| Hardenberg | € 67.700 | € 73.300 | € 942,33 | 1,39% | 296 |
| Harderwijk | € 71.000 | € 79.100 | € 983,27 | 1,38% | 300 |
| Hardinxveld-Giessendam | € 73.200 | € 82.700 | € 1.180,13 | 1,61% | 153 |
| Harlingen | € 60.200 | € 67.000 | € 904,47 | 1,50% | 219 |
| Hattem | € 71.700 | € 80.300 | € 1.397,10 | 1,95% | 28 |
| Heemskerk | € 69.500 | € 76.000 | € 1.175,08 | 1,69% | 96 |
| Heemstede | € 82.800 | € 109.100 | € 1.472,97 | 1,78% | 67 |
| Heerde | € 68.700 | € 76.400 | € 1.153,21 | 1,68% | 105 |
| Heerenveen | € 64.900 | € 74.400 | € 1.103,20 | 1,70% | 91 |
| Heerlen | € 55.800 | € 62.600 | € 1.095,57 | 1,96% | 25 |
| Heeze-Leende | € 72.800 | € 82.300 | € 1.247,50 | 1,71% | 87 |
| Heiloo | € 72.300 | € 83.300 | € 1.157,76 | 1,60% | 162 |
| Hellendoorn | € 67.900 | € 74.100 | € 1.035,02 | 1,52% | 205 |
| Helmond | € 68.500 | € 76.200 | € 1.084,57 | 1,58% | 170 |
| Hendrik-Ido-Ambacht | € 77.900 | € 86.400 | € 1.138,80 | 1,46% | 254 |
| Hengelo | € 65.200 | € 71.600 | € 1.042,34 | 1,60% | 163 |
| Het Hogeland | € 58.400 | € 64.300 | € 1.062,30 | 1,82% | 59 |
| Heumen | € 72.800 | € 80.800 | € 1.043,14 | 1,43% | 268 |
| Heusden | € 71.500 | € 80.300 | € 977,07 | 1,37% | 304 |
| Hillegom | € 68.500 | € 76.600 | € 1.224,69 | 1,79% | 64 |
| Hilvarenbeek | € 71.900 | € 81.100 | € 954,08 | 1,33% | 318 |
| Hilversum | € 74.100 | € 88.400 | € 1.123,12 | 1,52% | 206 |
| Hoeksche Waard | € 71.900 | € 82.900 | € 1.042,28 | 1,45% | 259 |
| Hof van Twente | € 69.000 | € 77.000 | € 1.085,06 | 1,57% | 178 |
| Hollands Kroon | € 66.000 | € 74.200 | € 1.024,38 | 1,55% | 191 |
| Hoogeveen | € 61.000 | € 68.300 | € 825,71 | 1,35% | 314 |
| Hoorn | € 66.400 | € 74.100 | € 1.043,66 | 1,57% | 179 |
| Horst aan de Maas | € 66.300 | € 74.000 | € 1.094,82 | 1,65% | 126 |
| Houten | € 82.100 | € 89.000 | € 1.142,54 | 1,39% | 297 |
| Huizen | € 71.900 | € 84.600 | € 1.072,31 | 1,49% | 227 |
| Hulst | € 58.800 | € 66.800 | € 1.050,02 | 1,79% | 65 |
| IJsselstein | € 76.200 | € 85.000 | € 1.193,87 | 1,57% | 180 |
| Kaag en Braassem | € 75.700 | € 84.500 | € 1.229,25 | 1,62% | 145 |
| Kampen | € 68.700 | € 74.400 | € 941,46 | 1,37% | 305 |
| Kapelle | € 68.000 | € 76.600 | € 949,00 | 1,40% | 289 |
| Katwijk | € 72.300 | € 82.900 | € 1.224,87 | 1,69% | 97 |
| Kerkrade | € 55.200 | € 60.600 | € 1.068,77 | 1,94% | 32 |
| Koggenland | € 69.100 | € 76.300 | € 1.020,00 | 1,48% | 236 |
| Krimpen aan den IJssel | € 71.200 | € 79.700 | € 1.183,59 | 1,66% | 115 |
| Krimpenerwaard | € 72.000 | € 82.300 | € 1.064,01 | 1,48% | 237 |
| Laarbeek | € 70.000 | € 77.700 | € 1.052,13 | 1,50% | 220 |
| Land van Cuijk | € 68.000 | € 75.500 | € 1.021,40 | 1,50% | 221 |
| Landgraaf | € 58.300 | € 64.500 | € 1.068,87 | 1,83% | 56 |
| Landsmeer | € 78.000 | € 91.100 | € 1.578,86 | 2,02% | 16 |
| Lansingerland | € 82.800 | € 97.400 | € 1.115,09 | 1,35% | 315 |
| Laren | € 81.600 | € 127.800 | € 1.872,18 | 2,29% | 3 |
| Leeuwarden | € 60.700 | € 67.300 | € 938,38 | 1,55% | 192 |
| Leiden | € 70.800 | € 80.600 | € 1.366,51 | 1,93% | 33 |
| Leiderdorp | € 73.200 | € 80.800 | € 1.415,84 | 1,93% | 34 |
| Leidschendam-Voorburg | € 71.700 | € 84.100 | € 1.115,36 | 1,56% | 187 |
| Lelystad | € 65.800 | € 71.700 | € 1.265,41 | 1,92% | 37 |
| Leudal | € 63.500 | € 71.300 | € 1.069,77 | 1,68% | 106 |
| Leusden | € 74.600 | € 84.200 | € 1.047,60 | 1,40% | 290 |
| Lingewaard | € 69.700 | € 76.500 | € 1.214,46 | 1,74% | 79 |
| Lisse | € 71.800 | € 86.500 | € 1.312,77 | 1,83% | 57 |
| Lochem | € 68.200 | € 83.200 | € 1.015,11 | 1,49% | 228 |
| Loon op Zand | € 69.800 | € 76.900 | € 1.330,39 | 1,91% | 40 |
| Lopik | € 74.000 | € 84.400 | € 1.429,60 | 1,93% | 35 |
| Losser | € 66.000 | € 73.200 | € 1.121,58 | 1,70% | 92 |
| Maasdriel | € 72.300 | € 81.500 | € 1.132,38 | 1,57% | 181 |
| Maasgouw | € 62.600 | € 70.200 | € 1.039,33 | 1,66% | 116 |
| Maashorst | € 69.200 | € 78.500 | € 953,85 | 1,38% | 301 |
| Maassluis | € 69.300 | € 76.400 | € 1.128,91 | 1,63% | 141 |
| Maastricht | € 64.200 | € 76.100 | € 1.065,13 | 1,66% | 117 |
| Medemblik | € 66.900 | € 75.500 | € 1.172,42 | 1,75% | 77 |
| Meerssen | € 67.600 | € 76.900 | € 1.432,67 | 2,12% | 8 |
| Meierijstad | € 68.800 | € 78.100 | € 1.009,85 | 1,47% | 245 |
| Meppel | € 66.500 | € 73.000 | € 868,68 | 1,31% | 323 |
| Middelburg | € 62.300 | € 70.700 | € 1.001,62 | 1,61% | 154 |
| Midden-Delfland | € 78.400 | € 93.700 | € 1.339,68 | 1,71% | 88 |
| Midden-Drenthe | € 65.800 | € 71.300 | € 969,53 | 1,47% | 246 |
| Midden-Groningen | € 59.800 | € 66.200 | € 1.188,65 | 1,99% | 22 |
| Moerdijk | € 69.200 | € 77.500 | € 1.045,07 | 1,51% | 212 |
| Molenlanden | € 75.300 | € 89.000 | € 1.173,73 | 1,56% | 188 |
| Montferland | € 65.800 | € 75.400 | € 1.084,24 | 1,65% | 127 |
| Montfoort | € 74.100 | € 83.800 | € 1.361,30 | 1,84% | 53 |
| Mook en Middelaar | € 70.400 | € 79.400 | € 1.046,88 | 1,49% | 229 |
| Neder-Betuwe | € 72.300 | € 80.900 | € 1.163,85 | 1,61% | 155 |
| Nederweert | € 67.100 | € 74.000 | € 1.083,65 | 1,61% | 156 |
| Nieuwegein | € 67.300 | € 73.000 | € 989,64 | 1,47% | 247 |
| Nieuwkoop | € 72.900 | € 83.300 | € 1.231,27 | 1,69% | 98 |
| Nijkerk | € 73.800 | € 82.900 | € 849,32 | 1,15% | 338 |
| Nijmegen | € 69.700 | € 75.900 | € 1.199,83 | 1,72% | 83 |
| Nissewaard | € 67.800 | € 73.900 | € 991,35 | 1,46% | 255 |
| Noardeast-Fryslân | € 59.500 | € 65.200 | € 971,59 | 1,63% | 142 |
| Noord-Beveland | € 55.800 | € 64.800 | € 789,97 | 1,42% | 274 |
| Noordenveld | € 64.800 | € 71.900 | € 1.087,39 | 1,68% | 107 |
| Noordoostpolder | € 64.900 | € 72.200 | € 1.049,70 | 1,62% | 146 |
| Noordwijk | € 72.400 | € 88.800 | € 1.308,99 | 1,81% | 60 |
| Nuenen c.a. | € 72.600 | € 81.700 | € 1.220,59 | 1,68% | 108 |
| Nunspeet | € 70.500 | € 78.900 | € 956,30 | 1,36% | 307 |
| Oegstgeest | € 82.000 | € 100.300 | € 1.676,67 | 2,04% | 12 |
| Oirschot | € 71.700 | € 83.200 | € 1.209,86 | 1,69% | 99 |
| Oisterwijk | € 72.000 | € 86.300 | € 1.063,39 | 1,48% | 238 |
| Oldambt | € 56.300 | € 62.700 | € 1.013,46 | 1,80% | 61 |
| Oldebroek | € 69.400 | € 76.300 | € 989,51 | 1,43% | 269 |
| Oldenzaal | € 67.000 | € 75.100 | € 1.045,77 | 1,56% | 189 |
| Olst-Wijhe | € 68.800 | € 76.900 | € 1.104,24 | 1,61% | 157 |
| Ommen | € 66.300 | € 73.900 | € 863,90 | 1,30% | 326 |
| Oost Gelre | € 65.600 | € 74.300 | € 929,95 | 1,42% | 275 |
| Oosterhout | € 68.200 | € 78.400 | € 974,34 | 1,43% | 270 |
| Ooststellingwerf | € 60.700 | € 67.300 | € 903,77 | 1,49% | 230 |
| Oostzaan | € 77.000 | € 85.600 | € 1.409,43 | 1,83% | 58 |
| Opmeer | € 67.800 | € 76.100 | € 1.375,03 | 2,03% | 13 |
| Opsterland | € 64.600 | € 72.100 | € 940,39 | 1,46% | 256 |
| Oss | € 67.800 | € 75.900 | € 1.026,55 | 1,51% | 213 |
| Oude IJsselstreek | € 63.400 | € 70.800 | € 1.050,51 | 1,66% | 118 |
| Ouder-Amstel | € 86.000 | € 102.800 | € 1.207,17 | 1,40% | 291 |
| Oudewater | € 72.900 | € 83.700 | € 1.354,06 | 1,86% | 49 |
| Overbetuwe | € 73.300 | € 80.100 | € 1.025,73 | 1,40% | 292 |
| Papendrecht | € 69.000 | € 76.400 | € 1.099,66 | 1,59% | 167 |
| Peel en Maas | € 66.800 | € 74.000 | € 906,18 | 1,36% | 308 |
| Pekela | € 54.500 | € 60.800 | € 1.068,71 | 1,96% | 26 |
| Pijnacker-Nootdorp | € 83.800 | € 91.300 | € 1.119,29 | 1,34% | 316 |
| Purmerend | € 69.400 | € 76.500 | € 1.089,14 | 1,57% | 182 |
| Putten | € 71.500 | € 82.500 | € 837,18 | 1,17% | 336 |
| Raalte | € 68.200 | € 74.400 | € 928,67 | 1,36% | 309 |
| Reimerswaal | € 66.500 | € 75.300 | € 1.010,81 | 1,52% | 207 |
| Renkum | € 68.300 | € 80.800 | € 1.512,00 | 2,21% | 6 |
| Renswoude | € 72.800 | – | € 960,75 | 1,32% | 321 |
| Reusel- De Mierden | € 67.000 | € 74.300 | € 1.025,84 | 1,53% | 202 |
| Rheden | € 65.400 | € 73.200 | € 1.233,74 | 1,89% | 44 |
| Rhenen | € 72.300 | € 87.300 | € 1.213,36 | 1,68% | 109 |
| Ridderkerk | € 66.100 | € 75.200 | € 1.035,02 | 1,57% | 183 |
| Rijssen-Holten | € 71.300 | € 80.800 | € 669,44 | 0,94% | 339 |
| Rijswijk | € 68.800 | € 77.500 | € 1.146,10 | 1,67% | 113 |
| Roerdalen | € 60.400 | € 67.700 | € 1.073,66 | 1,78% | 68 |
| Roermond | € 63.400 | € 72.100 | € 1.089,82 | 1,72% | 84 |
| Roosendaal | € 63.600 | € 71.500 | € 1.037,97 | 1,63% | 143 |
| Rotterdam | € 68.100 | € 81.200 | € 1.128,39 | 1,66% | 119 |
| Rucphen | € 69.100 | € 76.500 | € 937,75 | 1,36% | 310 |
| Schagen | € 65.600 | € 75.800 | € 1.122,82 | 1,71% | 89 |
| Scherpenzeel | € 69.500 | € 77.600 | € 1.032,78 | 1,49% | 231 |
| Schiedam | € 64.200 | € 71.700 | € 1.016,64 | 1,58% | 171 |
| Schouwen-Duiveland | € 64.500 | € 74.800 | € 1.090,09 | 1,69% | 100 |
| Simpelveld | € 60.800 | € 67.600 | € 1.279,76 | 2,10% | 9 |
| Sint-Michielsgestel | € 73.900 | € 84.300 | € 1.197,56 | 1,62% | 147 |
| Sittard-Geleen | € 61.000 | € 68.000 | € 1.168,64 | 1,92% | 38 |
| Sliedrecht | € 69.300 | € 76.300 | € 1.019,78 | 1,47% | 248 |
| Sluis | € 58.200 | € 67.100 | € 918,10 | 1,58% | 172 |
| Smallingerland | € 61.600 | € 69.300 | € 1.012,17 | 1,64% | 133 |
| Soest | € 73.700 | € 84.800 | € 1.029,35 | 1,40% | 293 |
| Someren | € 69.100 | € 80.900 | € 1.046,26 | 1,51% | 214 |
| Son en Breugel | € 75.900 | € 84.400 | € 1.069,49 | 1,41% | 282 |
| Stadskanaal | € 58.100 | € 65.000 | € 970,79 | 1,67% | 114 |
| Staphorst | € 71.300 | € 80.100 | € 946,92 | 1,33% | 319 |
| Stede Broec | € 65.100 | € 71.100 | € 1.234,24 | 1,90% | 43 |
| Steenbergen | € 65.800 | € 76.200 | € 1.051,44 | 1,60% | 164 |
| Steenwijkerland | € 64.200 | € 72.000 | € 893,96 | 1,39% | 298 |
| Stein | € 60.800 | € 68.000 | € 1.127,80 | 1,85% | 51 |
| Stichtse Vecht | € 75.100 | € 87.800 | € 1.279,60 | 1,70% | 93 |
| Súdwest Fryslân | € 61.300 | € 68.700 | € 923,27 | 1,51% | 215 |
| Terneuzen | € 58.400 | € 66.100 | € 1.150,06 | 1,97% | 23 |
| Terschelling | € 62.200 | – | € 956,51 | 1,54% | 201 |
| Texel | € 59.200 | € 68.400 | € 876,36 | 1,48% | 239 |
| Teylingen | € 77.600 | € 88.900 | € 1.151,99 | 1,48% | 240 |
| Tholen | € 64.700 | € 72.000 | € 899,81 | 1,39% | 299 |
| Tiel | € 68.100 | € 74.500 | € 1.105,85 | 1,62% | 148 |
| Tilburg | € 67.400 | € 73.600 | € 842,43 | 1,25% | 331 |
| Tubbergen | € 73.700 | € 81.700 | € 1.052,22 | 1,43% | 271 |
| Twenterand | € 67.400 | € 73.800 | € 999,24 | 1,48% | 241 |
| Tynaarlo | € 70.500 | € 78.100 | € 869,13 | 1,23% | 333 |
| Tytsjerksteradiel | € 62.400 | € 68.700 | € 1.030,30 | 1,65% | 128 |
| Uitgeest | € 75.000 | € 80.400 | € 1.246,80 | 1,66% | 120 |
| Uithoorn | € 76.500 | € 84.400 | € 1.156,71 | 1,51% | 216 |
| Urk | € 72.200 | € 81.200 | € 1.169,56 | 1,62% | 149 |
| Utrecht | € 79.900 | € 88.300 | € 1.325,05 | 1,66% | 121 |
| Utrechtse Heuvelrug | € 77.500 | € 90.300 | € 1.365,20 | 1,76% | 73 |
| Vaals | € 55.200 | € 62.600 | € 1.277,90 | 2,32% | 2 |
| Valkenburg aan de Geul | € 64.000 | € 73.000 | € 1.248,43 | 1,95% | 29 |
| Valkenswaard | € 66.700 | € 73.300 | € 1.092,90 | 1,64% | 134 |
| Veendam | € 58.700 | € 64.000 | € 1.193,17 | 2,03% | 14 |
| Veenendaal | € 70.300 | € 76.900 | € 925,84 | 1,32% | 322 |
| Veere | € 62.400 | € 72.100 | € 881,73 | 1,41% | 283 |
| Veldhoven | € 71.600 | € 80.000 | € 1.212,21 | 1,69% | 101 |
| Velsen | € 71.400 | € 78.800 | € 1.072,65 | 1,50% | 222 |
| Venlo | € 61.200 | € 68.700 | € 866,08 | 1,42% | 276 |
| Venray | € 66.200 | € 75.800 | € 1.055,95 | 1,60% | 165 |
| Vijfheerenlanden | € 73.400 | € 81.300 | € 1.140,40 | 1,55% | 193 |
| Vlaardingen | € 66.000 | € 72.700 | € 1.084,13 | 1,64% | 135 |
| Vlissingen | € 57.700 | € 65.300 | € 1.102,80 | 1,91% | 41 |
| Voerendaal | € 66.200 | € 73.500 | € 1.346,00 | 2,03% | 15 |
| Voorne aan Zee | € 71.300 | € 81.100 | € 1.009,87 | 1,42% | 277 |
| Voorschoten | € 78.700 | € 89.900 | € 1.548,31 | 1,97% | 24 |
| Voorst | € 71.500 | € 80.000 | € 1.202,37 | 1,68% | 110 |
| Vught | € 79.400 | € 106.000 | € 1.190,28 | 1,50% | 223 |
| Waadhoeke | € 59.900 | € 66.300 | € 1.073,90 | 1,79% | 66 |
| Waalre | € 75.200 | € 94.600 | € 1.186,49 | 1,58% | 173 |
| Waalwijk | € 67.700 | € 76.300 | € 884,75 | 1,31% | 324 |
| Waddinxveen | € 75.800 | € 81.400 | € 1.112,32 | 1,47% | 249 |
| Wageningen | € 70.400 | € 78.200 | € 1.182,83 | 1,68% | 111 |
| Wassenaar | € 84.000 | € 130.400 | € 1.915,18 | 2,28% | 4 |
| Waterland | € 73.200 | € 86.500 | € 1.215,13 | 1,66% | 122 |
| Weert | € 64.000 | € 72.300 | € 1.010,37 | 1,58% | 174 |
| West Betuwe | € 74.100 | € 85.500 | € 1.498,33 | 2,02% | 17 |
| West Maas en Waal | € 69.000 | € 76.800 | € 1.132,32 | 1,64% | 136 |
| Westerkwartier | € 65.900 | € 71.800 | € 1.175,65 | 1,78% | 69 |
| Westerveld | € 62.600 | € 70.900 | € 951,86 | 1,52% | 208 |
| Westervoort | € 66.800 | € 71.000 | € 1.234,30 | 1,85% | 52 |
| Westerwolde | € 56.900 | € 63.600 | € 1.270,59 | 2,23% | 5 |
| Westland | € 74.400 | € 84.600 | € 1.109,53 | 1,49% | 232 |
| Weststellingwerf | € 61.800 | € 68.700 | € 968,38 | 1,57% | 184 |
| Wierden | € 72.400 | € 83.900 | € 1.069,61 | 1,48% | 242 |
| Wijchen | € 69.800 | € 77.000 | € 973,72 | 1,40% | 294 |
| Wijdemeren | € 76.500 | € 93.700 | € 1.655,80 | 2,16% | 7 |
| Wijk bij Duurstede | € 71.000 | € 78.600 | € 1.178,19 | 1,66% | 123 |
| Winterswijk | € 60.700 | € 68.000 | € 994,03 | 1,64% | 137 |
| Woensdrecht | € 64.000 | € 71.800 | € 1.002,06 | 1,57% | 185 |
| Woerden | € 76.100 | € 86.900 | € 1.291,40 | 1,70% | 94 |
| Wormerland | € 71.300 | € 81.500 | € 1.332,40 | 1,87% | 47 |
| Woudenberg | € 74.400 | € 82.900 | € 1.123,25 | 1,51% | 217 |
| Zaanstad | € 69.300 | € 76.100 | € 1.059,21 | 1,53% | 203 |
| Zaltbommel | € 71.900 | € 79.800 | € 1.250,34 | 1,74% | 80 |
| Zandvoort | € 64.200 | € 78.400 | € 950,11 | 1,48% | 243 |
| Zeewolde | € 72.200 | € 78.700 | € 1.181,36 | 1,64% | 138 |
| Zeist | € 80.000 | € 98.300 | € 1.153,87 | 1,44% | 265 |
| Zevenaar | € 64.000 | € 72.100 | € 1.036,10 | 1,62% | 150 |
| Zoetermeer | € 70.900 | € 76.600 | € 1.096,70 | 1,55% | 194 |
| Zoeterwoude | € 74.400 | € 81.600 | € 1.301,32 | 1,75% | 78 |
| Zuidplas | € 77.700 | € 87.300 | € 1.141,36 | 1,47% | 250 |
| Zundert | € 66.000 | € 73.900 | € 1.261,80 | 1,91% | 42 |
| Zutphen | € 63.300 | € 69.800 | € 929,86 | 1,47% | 251 |
| Zwartewaterland | € 69.100 | € 77.800 | € 954,14 | 1,38% | 302 |
| Zwijndrecht | € 66.900 | € 74.600 | € 1.096,99 | 1,64% | 139 |
| Zwolle | € 72.100 | € 78.000 | € 933,67 | 1,29% | 327 |
Rang 1 is de hoogste lastendruk, van 339 gemeenten met cijfers.
Bronnen: COELO, Atlas van de lokale lasten 2026 (coelo.nl); CBS StatLine, tabel 86380NED, Inkomen van huishoudens, besteedbaar inkomen per huishouden, 2025.